Klasická taneční technika

Také ty můžeš přispět náměty a sdílet se svými kolegy, metodiky, akce a inspirace v oblasti klasické taneční techniky. Stačí kontaktovat Zoru Breczkovou - ústřední předsedkyni taneční sekce ZUŠ na zusklasterec@zusklasterec.cz nebo svou krajskou předsedkyni. Děkujeme za spolupráci.

Co by ti nemělo chybět v knihovně

Zdroj: knihovna ZUŠ Klášterec nad Ohří a Jindřichův Hradec, případně můžeš hledat v jiných knihovnách či přes internetový prohlížeč

Abeceda klasického tance

BAZAROVOVÁ; N. ; MEJOVÁ; V.;1980.; Praha Státní pedagogické nakladatelství, překlad Olga Pásková

Základy klasického tance

Agrippina Jakovlevna Vaganovová, 1981; SPN Praha. Učební text pro taneční oddělení konzervatoří

Základy klasického tance
    Olga Pásková a Věra Ždichyncová; SPN Praha; 1978; ISBN: 14-719-78

Úvod do metodiky tanca (slovensky)
    Daniela Skácelová; 2021; TISKA; ISBN: 978-80-974069-0-5.

Kniha je souhrnem odborných poznatků, vlastních interpretačních, zejména však dlouholetých pedagogických zkušeností autorky. Přehledně a srozumitelnou formou vysvětluje souvislosti mezi tancem a zdravím, přiblíží čtenáři některé zdravotní problémy tanečníků, potřebu a způsob prevence. Zabývá se principy vybraných tanečních technik a jejich tvůrci. Součástí knihy je přes 300 obrázků, odborná francouzská taneční terminologie a medicínská terminologie i základní prvky klasického tance, ale i další zajímavá témata. Kniha poslouží nejen zájemcům o hlubší poznání souvislosti mezi tancem a zdravím, ale je vhodná také pro žáky ZUŠ a jejich rodiče i ostatní zájemce o tanec.

Metodika klasického tance v umělecké škole
    Václav Janeček; 1993; OKO Praha a MŠMT; ISBN 80-900284-2-X (brož.)

Balet a moderný tanec
    Susan Au; 2017; EAN: 9788097220310; Verbunk.

Kniha Balet a moderní tanec autorky Susan Au je komplexním průvodcem pro každého, kdo se potřebuje zorientovat v taneční historii a získat přehled v tomto uměleckém žánru od klasického baletu přes barokní představení až po avantgardní, etnické tance a současné pohybové umění. Susan Au přehledně a zároveň živě popisuje velké osobnosti tance a významná představení historie až po současnost. Bohatý výběr ilustrací a fotografií skvěle dotváří obraz, přenášející zážitky od paláců Mediciových až do současných manhattanských mrakodrapů, od tanců Ludvíka XIV. až po experimentální choreografii Piny Bausch. Kniha s rozsahem 232 stran je bohatě ilustrována barevnými dobovymi ilustracemi a fotografiemi osobností světové taneční scény a nejznámějších představení z tanečních dějin.

Classical Ballet Technique
    Warren Gretchen W.; ISBN 9780813009452; Univ Pr Of Florida; 1989.

Technika klasického baletu je neocenitelným průvodcem pro studenty, učitele a milovníky baletu. Nejen, že pokrývá široké spektrum baletní slovní zásoby, ale také poskytuje dobré a praktické rady začínajícím tanečníkům. Jasnost písma v oboru, který je proslulý svou neprůhledností, je sama o sobě velkým úspěchem." - Merrill Ashley, hlavní tanečnice, New York City Ballet.

Gretchen Ward Warren studovala na London's Royal Ballet a National Ballet School of Washington, DC. Jedenáct let byla sólistkou Pennsylvania Ballet a v letech 1978 až 1983 baletní mistryní American Ballet Theatre II. Je profesorkou tance na University of South Floridě a často se objevuje jako hlavní učitel na národních a mezinárodních okruzích.

Internetové zdroje:

Baletní encyklopedie

Progressing ballet Technique/Progresivní baletní technika

Progresing Ballet Technique (PBT) je inovativní program pro kondici a posilování těla, který byl navržen tak, aby zlepšil techniku studentů zaměřením se na trénink svalové paměti požadované při každém cvičení ve všech formách tance. Jedná se o jedinečný tréninkový systém využívající specifická cvičení baletní techniky k trénování získávání dovedností stupňovaným a progresivním způsobem od juniorů až po pokročilé úrovně. PBT pomáhá učitelům po celém světě připravit své studenty, aby získali sílu, kterou potřebují k dosažení svého osobního maxima. Program pomáhá s prevencí zranění a rehabilitací. Zaměřuje se na základní sílu, umístění váhy a vyrovnání těla s postupným přístupem pečlivě navržených cviků a opakování těchto cviků, které spouští jejich svalovou paměť. Program je navržen s metodologií bezpečného tance na podporu dlouhé a zdravé kariéry a nyní jej vyučuje více než 4000 certifikovaných učitelů po celém světě a více než 3500 škol po celém světě přidalo do svých osnov pro studenty hodiny PBT.

INSTITUT PAVLA ŠMOKA - videotéka se studovnou

Rádi bychom vás informovali o činnosti Institutu Pavla Šmoka, který sídlí v branickém Domě tanečního umění. Nově byla zpřístupněna nově vybudovaná videotéka se studovnou, kde je možné získat přístup k některým plně digitalizovaným materiálům pro studium choreografií Pavla Šmoka, Luboše Ogouna a dalších osobností tanečního umění. Prostory nabízí prezenční studovnu s obsáhlým archivem tiskovin, fotografií a videofondem choreografií z éry Studia Balet Praha, a především Pražského komorního baletu. V Institutu Pavla Šmoka také aktuálně vzniká nová monografie „Pavel Šmok. Choreograf s duší básníka“, jejíž autorkou je taneční historička a publicistka Lucie Kocourková.

Institut Pavla Šmoka

Jsou spuštěny nové webové stránky Ballet Prague Heritage – online databázi s digitalizovanými materiály uměleckého odkazu Studia Balet Praha a Pražského komorního baletu. V nové, moderně zpracované databázi, která se bude postupně rozrůstat, najdou zájemci v tuto chvíli dokumentaci k repertoáru éry Studia Balet Praha (1964-1969).

Ballet Prague Heritage

Projekt online databáze Ballet Prague Heritage vznikl ve spolupráci s TDT Studiem za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. města Prahy a Státního fondu kultury ČR.

Mgr. Ladislava Dunovská Jandová, ředitelka společnosti

kontakt: