Přehlídky a soutěže

KAM ZA TANCEM?

TANEC, TANEC ... Jablonec nad Nisou

Celostátní přehlídka současného tance mládeže a dospělých. Pořádá NIPOS. Cílová skupina mládež od 15 let a dospělí, pro amatérské tanečníky a tvůrce v oblasti souřčasého tance (soubory, spolky, ZUŠ, DDM a další)

KUTNÁ HORA

Celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance. Pořádá NIPOS. Cílová skupina děti od 7 do 15 let, dětské skupiny věnující se taneční výchově a tvorbě (soubory, spolky, ZUŠ, DDM a další).

PARDUBICKÁ ARABESKA

Celostátní soutěž v klasickém tanci na podporu baletu a talentovaných dětí. Pořádá ZUŠ Pardubice Havlíčkova ul. Významné setkání baletních a tanečních škol celé republiky. Kategorie: sólový a skupinový tanec

TVŮRČÍ TANEČNÍ DÍLNA ... Jihlava

Celostátní přehlídka choreografií folklorních souborů (bienálová přehlídka). Pořádá NIPOS. Cílovou skupinou jsou mládežnické a dospělé folklorní soubory a skupiny České republiky (věk nad 16 let). Hudební doprovod (vlastní muzika) je vítán.

FOLKLÓRNÍ FESTIVAL PARDUBICE - HRADEC KRÁLOVÉ

Festival o uchování a předávání "mizejících" dědictví v tanci a tradicích. Pořádá NIPOS a Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o., Mgr. Aleš Mokren – AGENTURA TRADICE. Cílovou skupinou jsou tradiční folklórní soubory, dále soubory pracující scénickou formou. https://www.folklornifestival.cz/cs/

SMETANA200

Každý Čech, alespoň hudby milovník, by měl tyto zvláštní originální tance znát.
    Proč bychom si netančili 2024

Ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany se v roce 2024 uskuteční mnoho projektů pod značkou Smetana 200 (viz www.smetana200.com).

Smetana však nebyl jen zakladatelem české národní hudby, ale také vyhlášeným tanečníkem a mnoho tanečních prvků se vyskytuje i v jeho hudbě. Proto se pod hlavičkou projektu Smetana 200 kromě řady hudebních akcí uskuteční též mimořádná celonárodní soutěž, určená tanečníkům ve věku od 6 do 26 let.

Smetana200

Přihlášky a další informace najdete na výše zmíněném odkazu. Kontakt pro potencionální organizátory krajských kol  bedrich@smetana200.com. Zasílejte do června 2023 na adresu

Toto je provizorní text. Naše dlouhodobé ambice, stejně jako konzultace se širokým aktivem zvyšuje potřebu aplikace směru progresivního rozvoje.

Tímto způsobem počátek každodenní práce na poli formování pozice napomáhá přípravě a realizaci.

Ústřední kolo soutěžní přehlídky - KARLOVY VARY 2022

Soutěžní přehlídka tanečního oboru základních uměleckých škol se koná pravidelně každé tři roky, letos to bylo kvůli coronavirovým zákazům po čtyřech, a ústřední kolo proběhlo ve dnech 3.–5. 6. v Karlových Varech. Daný školní rok se vždy neskutečně roztančí a tanec je všude, i tam, kde si za normálních okolností jen tak probublává nebo si žije sám pro sebe – ve své ZUŠce, ve svém regionu. V přehlídkovém roce se ale najednou rozzáří a kypí a přetéká tvořivostí. Vyjadřují se emoce přenesené do pohybů těla s úžasnou pestrostí v uchopení tanečních principů a tanečních technik. Je krásné pozorovat různorodé příběhy od malých až po velké, hravé i emotivní, lehké i se silnou výpovědí, klasické, moderní, lidové, stylizované nebo abstraktní. To vše, a ještě mnohem víc bylo v Karlových Varech k vidění, neboť: „Fantazie se stává realitou, pokud ji umíš zatančit.“ (Richard Cohen, 1941)

Pokládám za velmi důležité kromě veliké gratulace účastníkům ústředního kola poděkovat všem zapojeným školám, v nichž se tanci věnuje více jak 19 tis. žáků

Z toho se do okresních kol soutěžní přehlídky přihlásilo 7169 s 937 choreografiemi. Do krajských kol postoupilo 3166 žáků s 384 choreografiemi. Do ústředního kola postoupilo 341 žáků se 44 choreografiemi a bylo uděleno dalších 54 návrhů na (možný) postup => urodilo se 98 skvělých choreografií. Dále bylo v krajích uděleno 247 ocenění za určitou kvalitu v choreografii (převážně ve stříbrném pásmu) nebo pedagogovi za jeho vedení nebo za taneční připravenost dětí (žáků). V okresních kolech byla udělena další ocenění (bez mála 700), jejíchž smyslem bylo také ocenit a podtrhnout určitou kvalitu v daném tanci a v pedagogickém vedení dětí/žáků a podpořit je v další tvorbě a tanečnímu vzdělávání.

Putování a poděkování

Další „novotou“ přehlídky by v příštích letech mohlo být putovní ústřední kolo, neboť organizace není lehká a pořádat něco takového, co má punc vysoké kvality, jakou nastavily předchozí ústřední kola (Pardubice, Uherské Hradiště a nyní Karlovy Vary), se jen tak nikomu nechce. Putování ústředního kola je zatím jen plán. Zda vyjde, je na vůli, zájmu a schopnostech ředitelů ZUŠ a jejich pedagogických týmů.

Celý článek k hodnocení soutěžní přehlídky výše na odkazu.

Věřím, tak jako Alvin Ailay, že tanec vychází z člověka a vždy se k lidem zase vrací, protože prostě život je tanec. A někdy je to opravdu „pěkný“ tanec.

1. ČÁST PROGRAMU

2. ČÁST PROGRAMU