Souhlasíte s používáním Cookies?


Jak vybrat nástroj a příslušenství

    MUZIKER: https://www.muziker.cz/jak-vybrat-keyboard?fbclid=IwAR2bAZ7wF1riXd6wnqHH5T-ZSeJHhhrJAcx7YjXAb0wLLqw5PUbWv6okdjA


    Vážení rodiče,

    pokud jste dorazili na stránky Inspiromatu EKN, pravděpodobně patříte mezi ty, kteří již nějakou představu o výběru nástroje mají, nebo se alespoň o jeho výběr zajímají. Zaměřme se tedy pouze ve stručnosti na základní vlastnosti vhodného nástroje a příslušenství pro začínající žáky. Hned na úvod si ale řekněme tu nejdůležitější radu pro výběr nástroje: Kupujte jej až po konzultaci s vyučujícím pedagogem a nikoliv naopak. A zde pár bodů k nástroji pro výuku začátečníků.

     

    1.       Nástroj musí mít minimálně 61 kláves standardní velikosti a dynamickou klaviaturu (Klávesy reagují na sílu/rychlost úhozu prstů. Laicky řečeno to znamená, že jsou schopny hrát potichu či nahlas podle toho, jak silně/rychle do kláves uhodíme.)

    2.       Značku vybíráme podle preferencí vyučujícího. Viz první rada na úvod.

    3.       Nástroj je vybaven automatickými doprovody.

    4.       Má vlastní ozvučení.

    5.       Měl by mít pitch bend nebo joystick pro práci s tónem.

    6.       K nástroji dále nutně potřebujeme stojan a sustain pedál. Stojan vybíráme takový, aby se jeho výška dala nastavovat v jemných krocích. Optimální jsou se středovým tisícihranem a rychloupínací pákou. Sustain pedál by měl být nejlépe kovový a v případě, že se nejedná o stejnou značku, jakou mají klávesy, doporučujeme, aby měl přepínač polarity (Dnes jsou tak vybaveny téměř všechny pedály pro EKN od výrobců třetích stran.).

    7.       Dále potřebujeme žáka na něco posadit. Doporučujeme výškově nastavitelné stoličky, tzv. Beethovenky. Naopak nedoporučujeme kancelářské židle na plynovém pístu. Jsou sice výškově stavitelné, avšak nejsou uzpůsobeny pro správný posed za nástrojem. Pozn. na okraj: Malým začátečníkům určitě nedoporučujeme u kláves stát.

    8.       Jako volitelné příslušenství můžeme dokoupit sluchátka, která ovšem nejen že nejsou nutná, ale pokud to není nezbytně nutné, nedoporučujeme je ani k domácímu cvičení.

     

    Půjdeme-li takový základní set (klávesy + stojan + pedál + stolička) pořídit nový do hudebnin, tak si musíme připravit alespoň 10 000 Kč. Počítejme ale, že ani v případě bazarového zboží se pravděpodobně moc nedostaneme pod 5 000 Kč. Pokud se nebojíte rizika koupě použitého zboží, není od věci se poohlédnout po starších nástrojích střední kategorie (po konzultaci s pedagogem/odborníkem), které přeci jen nabízejí při srovnatelných částkách lepší hudební výkon, než nové nástroje určené začátečníkům.