Soutěže a přehlídky

Přehlídka skladeb pro žesťové nástroje 2024

Vyhlašujeme přehlídku Hudba bez hranic – přehlídka autorské tvorby žáků ZUŠ ČR. Skladatelská přehlídka je určena žákům ZUŠ libovolného studijního zaměření a oboru. Všechny přihlášené skladby, které splní kritéria přehlídky, budou vydány v PDF sborníku. Ve druhém kole budou některé ze skladeb vybrány na koncert 12. 11. 2024 v Olomouci, který se uskuteční v rámci festivalu „Hudba bez hranic“. Uzávěrka přihlášených skladeb je 25. 5. 2024.

Přihlašovací formulář je uveden zde. (Přihlášku vyplňují učitelé žáků.) Přehlídka je pro žáky i pro školy bez poplatků.

Do přehlídky je možné přihlásit kompozice pouze pro tato obsazení: 1. skladby pro dvě nebo tři trubky, 2. skladby pro dva nebo tři trombony, 3. dua nebo tria v obsazení trubka/y a trombon/y. Podrobné propozice přehlídky jsou v níže uvedeném PDF souboru.

Hudba bez hranic 1. 6. 2024

Dne 1. června 2024 se uskuteční 2. ročník festivalu „Hudba bez hranic“, který organizuje ZUŠ „Žerotín“ Olomouc ve spolupráci tentokrát se ZUŠ Open. Podrobnější informace k akci jsou v přiložených propozicích a dalších přílohách.

Hudba bez hranic březen 2024

Festival "Hudba bez hranic", který organizuje ZUŠ "Žerotín" Olomouc, se uskuteční 14. a 15. 3. 2024. Festival se zaměřuje na improvizaci a skladby žáků ZUŠ. 14. 3. se uskuteční koncert v sále Vlastivědného muzea v Olomouci. 15. 3. se bude konat nesoutěžní přehlídka improvizace a skladby. Podrobné informace najdete níže v přiložených propozicích. V dalším PDF souboru je přihláška na jarní termín festivalu.

Skladatelská soutěž žáků ZUŠ ČR 2022/2023

V letošním školním roce jsme uskutečnili v pořadí 10. skladatelskou soutěž žáků ZUŠ ČR. Koronavirové restrikce narušily harmonogram soutěží. V roce 2021 jsem proto uspořádali alespoň jednokolovou soutěžní přehlídku. Letošní soutěž je opět dvoukolová, resp. krajská kola na základě zaslaných notových zápisů hodnotila jedna porota pro všechny kraje (výsledky krajských kol jsou zveřejněny v přiloženém dokumentu). Žáci ocenění zlatým pásmem postoupili do ústředního kola, které se uskutečnilo 22. a 23. června 2023 v ZUŠ Žerotín v Olomouci (výsledky ve druhé příloze).

Rozhovor ze skladatelské soutěže je uveřejněna na radiu Proglas. Videozáznam z koncertu vítězných skladeb 23. 6. 2023 v Olomouci najdete zde:

1. a 2. kategorie

3. a 4. kategorie

Výsledky Skladatelské soutěže žáků ZUŠ ČR 2018/2019

Soutěžní přehlídka žáků ZUŠ ČR 2021

Národní soutěže žáků ZUŠ ČR se každoročně účastní tisíce dětí. Koronovirové restrikce však soutěže na dva roky přerušily. Korespondenční soutěžní přehlídka tak byla v roce 2021 jednou z mála možností, kde bylo možné tvorbu mladých autorů představit. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 176 skladeb. Mezi vítěznými kompozicemi byly skladby pro klavír i dva klavíry, bicí nástroje, sólové housle, tři flétny. Silně je zastoupena mezi vítěznými skladbami tvorba pro zpěv a pěvecký sbor (celkem 12 skladeb).

Provedení skladeb oceněných zlatým pásmem se uskutečnilo 27. května 2022 v Divadle K. H. Máchy v Litoměřicích. Skladeb se ujali žáci a učitelé ZUŠ Litoměřice a vokální soubor Syrinx. Z celkem 24 provedených skladeb interpretovali 11 skladeb sami jejich autoři a autorky. V první části koncertu zazněly skladby mladších žáků (věk od 8 let), kde dominoval klavír. V dalším bloku koncertu měli posluchači příležitost slyšet již vyzrálejší kompozice ‒ například skladbu inspirovanou minimal music pro 2 klavíry, nebo kompozici pro zpěv a klavír na vtipný text Jiřího Žáčka. Koncert vyvrcholil čtyřmi drobnými skladbami pro dětský pěvecký sbor a dvěma většími kompozicemi pro smíšený pěvecký sbor. Almanach skladeb oceněných zlatým pásmem je v sekci Skladby žáků.

Fotodokumentace koncertu 27. 5. 2022 v Litoměřicích: